Rovinj se smjestio na zapadnoj obali Istre ispod Limskog zaljeva. Bujna vegetacija, izuzetno pogodna mikroklima i prirodno lijepa i razvedena obala učinile su od Rovinja vrlo brzo najtraženiju destinaciju sjevernog Jadrana.
Obalno područje Rovinja čini dvadesetak otočića koji zajedno s kopnenim dijelom nude mogućnost kupanja na čak 67 kilometara obale. Do rovinjskih otoka možete stići unajmljenim plovilom, jet-skijem ili taxi brodom. Na samom kopnu Rovinj ima dvadesetak uređenih plaža, bezbroj uvala i ravnih dugih stijena pogodnih za ljenčarenje na suncu. Kristalno čista voda rovinjskog akvatorija prikladna je i za ronioce, koji ovdje mogu razgledavati potonule brodove i raznolik svijet podmorja.
Kupanje u Rovinju moguće je i podno starogradske jezgre, čije su zidine okupane morem i duž zaštićene park šume Zlatni rt, gdje se nalazi i jedna od najposjećenijih rovinjskih plaža. Zlatni rt uređen je na način da izgleda kao prirodna šuma sa stazama, livadama i drvoredima cedra, pinija, čempresa i lovora, stoga je šetnja do plaže više od samog odlaska na plažu. Teško je odabrati najljepšu rovinjsku plažu posebno ako uključimo i one otočke, s kojih se pruža prekrasan pogled na grad Rovinj. Uređene plaže turističkih naselja i kampova slobodne su za ulaz svim posjetiteljima i nude pregršt zabavnih sadržaja. Grad ima u ponudi i naturističke plaže i plaže za pse.
Iako je Rovinj suvremen i dinamičan, zadržao je ono najbolje od svoje tradicije. Mnogi ribari još uvijek redovito isplovljavaju iz Rovinjske lučice, pa su rovinjski restorani i konobe, kao i ribarnica uvijek puni svježe ribe i morskih plodova. Riba se izuzetno uklapa uz ostale lokalne proizvode, vrhunska vina lokalnih sorti te domaće maslinovo ulje. Zbog velikog broja posjetitelja ovdje se nalazi mnoštvo restorana i ostalih uslužnih djelatnosti koje se takmiče u podizanju kvalitete na višu razinu. To ćete primijetiti ne samo u usluzi, već i u raznolikosti ponude. Rovinj je posebice ljeti kulisa neprestanih manifestacija i zabave. No ovdje će i posjetitelji željni mira pronaći svoj kutak, jer Rovinj slovi i za jedan od najromantičnijih gradova Jadrana i to s punim pravom. Bilo da ujutro uživate u kavi u starogradskoj jezgri ili navečer promatrate zalazak sunca na jednoj od top lokacija, doživljaj je za pamćenje. Vrhunac romantike Rovinj doživljava tijekom noći sv. Lovre kada je javna rasvjeta u gradu ugašena.
Rovinj vam je odlučio pokazati i kako su ovdje nekada gradili čamce. Izgradnji tradicionalnog drvenog plovila „batane“ gosti mogu uživo prisustvovati ispred muzeja „Kuća o batani“. Izrađena drvena batana bit će porinuta u more. Nekoliko puta tjedno možete sudjelovati u manifestaciji Povorka batana i provozati se u jednoj od njih. Nakon povorke organizirana je i večera u jednom od rovinjskih spacia. A što je to „spacio“ saznati ćete u Rovinju.
Nakon večere ili kao aperitiv obavezno kušajte rovinjski Pelinkovac. Ovaj liker koji se tu proizvodi od 1925. rađen je po tradicionalnoj recepturi i prepoznatljiv je po svojoj kvaliteti i posebnom gorkastom okusu pelina.
Gosti koji dođu u Rovinj najčešće ga nerado napuštaju, no kako biste doživjeli u potpunosti svoj odmor u Istri preporučujemo nekoliko izleta.
Obavezno otiđite na izlet brodom. Pronaći ćete mnoge ponude na rovinjskoj rivi, a putujete li s Novasolom, za jedan od izleta u ponudi ostvarujete dodatan popust.
Limski kanal odnosno zaljev obilježio je granicu Rovinja sa sjeverne strane. Duboki zaljev u kojem se danas uzgajaju školjke i ribe okružen je bujnom mediteranskom vegetacijom. Ovdje se nalazi i Romualdova špilja gdje su pronađeni ostaci pračovjeka i koja je otvorena za posjetitelje. Jedna druga špilja, „špilja gusara“ s druge strane zaljeva nudi osvježavajuće napitke u jedinstvenom ambijentu. U zaljevu su smještena i dva iznimna riblja restorana i ribarnica.
Imate li vremena za dužu šetnju, posjetite ornitološki rezervat Palud koji se nalazi u susjednoj općini Bale. Tu je uočeno čak 220 vrsta ptica. Ovisno o godišnjem dobu u kojem putujete moći ćete promatrati ptice koje su ovdje stalno nastanjene ili samo u prolazu. Priroda rezervata koji se proteže morskom obalom prekrasna je za šetnje u bilo koje doba godine.
Okolica Rovinja bila je nastanjena u prahistorijskom dobu, kada je u Istri rasprostranjena kultura Histra, no grad kao takav je nastao na mjestu današnje crkve Sv. Eufemije između III i V. stoljeća i zvao se Castrum Rubini. Grad je u početku bio na otoku, a u doba Rimljana bili su nastanjeni i njegovi veći otočići. Često proživljava razorne napade s kopna i mora. Za vrijeme i nakon vladavine Rimskog Carstva, Bizanta, Longobarda i Franačke, dijelio je sudbinu Istre te je oduvijek bio poželjna lokacija gdje su se raznorazni narodi borili za prevlast.
U srednjem vijeku grad je bio zaštićen otocima s morske strane i visokim bedemima s kopnene strane. Legenda kaže da 800. godine u Rovinj uplovljava mramorni sarkofag koji je samo jedan dječak mogao pomjeriti i odnijeti u tadašnju crkvu sv. Jurja, danas sv. Eufemije, koja je izgrađena na najvišoj točci grada. I danas je sarkofag čuvan u crkvi s čijeg zvonika se pruža prekrasan pogled na grad i rovinjsku obalu.
Nakon više stoljeća autonomnog statusa 1283. grad potpada pod Veneciju. Zbog sukoba Venecije s Genovom i Rovinj je 1379. opustošen, te ponovno 1597. od strane uskoka. Rovinj se oporavlja i jača kao trgovački grad, raste robna razmjena, osnivaju se bratovštine mornara, ribara, kamenorezaca itd. Nakon pada Venecije 1797. građani su uspjeli zadržati upravu grada za vrijeme austrijske i francuske administracije, a krajem I. svj. rata pripada Italiji, sve do kraja II. svj. rata.
Grad započinje svoj turistički razvoj 1888. kada se ovdje otvara Lječilište Maria Theresia Seehospitz, nakon proučavanja lokacije, klime, flore i faune. Istraživanja su naime pokazala da grad ima najbolju mikroklimu, a odlučujuća je bila i činjenica da je bio pošteđen malarije koja je opustošila Pulu i Brijune. Tako su ovdje na oporavak i liječenje dolazila djeca iz Austro-Ugarske, Rusije, Njemačke…
Povijesno je središte Rovinja smješteno na brežuljku i ograničenom prostoru nekadašnjeg otoka: kuće su zbijene jedna uz drugu između mora i prostora pred velebnom baroknom crkvom sv. Eufemije i sv. Jurja, koja svojim vitkim zvonikom nadvisuje grad. Otok je 1763. godine zatrpavanjem kanala spojen s kopnom.
Trg na mostu nastao je na području gdje je nekada bio most koji je s kopnene strane vodio do tornja - središnjeg dijela obrambenih zidina. Nad samim kanalom otvarala su se velika glavna vrata kroz koja se ulazilo u rovinjsko otočko naselje.
Grisia je prekrasna ulica sa skalinadom koja vodi do platoa sv. Eufemije. Njen je kamen jedan od najstarijih u povijesnoj jezgri, a pri samom vrhu postavljen je u obliku riblje kosti. Od 1967. duž Grisije se druge nedjelje u kolovozu održava likovna izložba na otvorenom, jedna od važnijih umjetničkih atrakcija Istre.
Kuće za odmor u Rovinju brzo se rezerviraju, stoga trebate na vrijeme pregledati ponudu kuća i apartmana u Rovinju i odlučiti što prije. Luksuzni apartmani u starogradskoj jezgri dodat će poseban ugođaj vašem boravku u Rovinju, zato planirajte na vrijeme. Apartmani u obiteljskim kućama u Rovinju česti su u ponudi i osim komoditeta ljubazni će vam domaćini pružiti najbolje savjete za vaš boravak u Rovinju. Okolica Rovinja sastoji se od manjih naselja gdje su kamene starine često preuređene u luksuzne kuće za odmor. Želite li blizinu jednog od najposjećenijih gradova Hrvatske i komfor široke okućnice s privatnim bazenom, potražite svoj smještaj u obližnjem Rovinjskom selu, Kanfanaru, Svetvinčentu…